همیار پروژه صنعت و ساختمان 

اولین مرکز برگزاری آزمونهای آنلاین نظام مهندسی ساختمان 

مجری برگزاری دوره‌های تخصصی مدیریت پروژه 

04135241926 09335122953

[wpml_language_selector_widget]

نازک کاری ساختمان

نازک کاری ساختمان

 

از نظر ظاهری، پوشش نهایی و روکش ساختمان را نازک کاری ساختمان می‌گویند. در واقع هر کاری که روی سفت کاری بنا انجام می‌شود به نوعی نازک کاری است. شما پس از ساخت بنا نمی‌توانید سفت کاری را ببینید زیرا روی آن با بتن، کاشی، رنگ و … پوشیده شده است. بنابراین شکل و ظاهر ساختمان بستگی به نحوه نازک کاری و مهارت استادکار بنایی دارد.

 

تفاوت سفت کاری و نازک کاری ساختمان

 
 احداث ساختمان بطور کل شامل دو قسمت سفت کاری ساختمان و نازک کاری ساختمان است. سفت کاری شامل عملیات پی کنی، ریختن بتن فونداسیون، کرسی چینی، تیر و ستون، بادبند، دیوار برشی، دیوارچینی و سقف است. عملیات سفت کاری مربوط به احداث بنای اصلی ساختمان و عملیات نازک کاری مربوط به تزئینات ساختمان می‌باشد.

 

 

جدول نازک کاری ساختمان

 

 

مرحله اول:  شمشه گیری (ملات گچ و ماسه)  

 

شمشه گیری بعد از کروم بندی جهت تراز کردن دیوار در مرحله نازک کاری ساختمان انجام می‌شود. درز دیوارها عایق بندی می‌شود و از نفوذ ملات نمای ساختمان به سفیدکاری دیوارها جلوگیری به عمل می آید. به این ترتیب که وقتی کروم‌ها بر اساس اصول مشخص روی سطح مورد نظر اجرا شدند، باید فاصله میان دو کروم را با ملات سیمان پر کرد و سپس با استفاده از شمشه آن را صاف نمود. در این حالت تمامی کروم‌های اجرا شده به هم متصل می‌شوند و دیوار به شبکه‌هایی تقسیم می‌شود که به راحتی و با اطمینان از شاقول بودن آن می‌توان به اندودکاری با ملات پرداخت .

مرحله دوم: اجرای اندود کاری (ملات گچ و خاک)

 
 ملات گچ و خاک ماده‌ای قهوه‌ای رنگ و خمیری شکل است که از ترکیب پودر گچ و خاک رس به نسبت مساوی یا دو واحد خاک رس و یک واحد گچ همراه با آب به دست می‌آید و از آن برای زیرسازی دیوارها قبل از سفیدکاری استفاده می‌شود.

ملات اندودکاری مخلوط گچ و خاک است که معمولا برای آستر اندودکاری در داخل ساختمان استفاده می شود. ملات اندودکاری سفید و خاکستری با دانه های درشت و ریز در بازار عرضه میگردد. معمولا ملات خاک و گچ در محیط های بسیار گرم دچار ترک انقباضی نمی شوند. این ملات معمولا میزان ترکیب مشخصی دارد و به دو روش سنتی و پاششی قابل اجراست.

مرحله سوم : سفید کاری (گچ خالص)

 

در گچ کاری عملیات سفیدکاری در واقع به نرمه کشی و رویه کشی سطح دیوار و سقفی که آستر یک گچه یا گچ و خاک دارد، گفته می‌شود. سفیدکاری روی آستر یک گچه ضخامت خیلی کمتری دارد زیرا سطح به خودی خود سفید است. اما در سفیدکاری روی آستر گچ و خاک، برای پوشاندن رنگ قهوه ای ضخامت کمی بیشتر است.

برای تهیه ی ملات زنده برای سفید کاری، گچ را الک کرده و تبدیل به گچ نرم می‌کنند. این ملات نسبت به ملات پرکاری کمی شل تر است. یعنی نسبت گچ به آب آن کمتر است. این کار به این دلیل است که ضخامت سفید کاری حدود یک میلی متر است و بسیار نازک می‌باشد. پس اگر این ملات سفت باشد، اجرای آن با ماله ممکن نیست، ضخامت کار بیشتر می شود و باعث ایجاد موج در گچ کاری می شود.

مرحله چهارم: عایق کاری کف

 

گام چهارم در نازک کاری ساختمان مرحله مهم عایق کاری می باشد. به طور کلی برای کف سرویس‌های بهداشتی، پشت بام‌ها، آشپزخانه‌ها و سایر قسمت‌هایی که در تماس با آب هستند عایق کاری یا ایزولاسیون امری ضروری است. کف سازی با هر نوع مصالحی که باشد نظیر سنگ، سرامیک، موزاییک، آسفالت و غیره دارای خلل و فرج ریزی می باشد که آب به راحتی از آن‌ها عبور می‌کند. اگرچه کف سازی تا مقدار خیلی زیادی مانع از عبور آب به لایه زیری می‌شود اما به تنهایی کافی نیست. به همین دلیل زیر لایه کف سازی همواره لایه عایقکاری قرار دارد. این لایه دارای شیب مناسب به سمت چاه یا آبرو است تا در صورت عبور رطوبت از کف سازی این رطوبت به سمت آبرو هدایت شده و به سقف طبقه پایین منتقل نگردد.

از دو روش عمده عایق کاری رطوبتی می‌توان به قیرگونی (قیر و گونی) و ایزوگام اشاره کرد.

مرحله پنجم: کف سازی 

 

گام اول: زیرسازی

 زیرسازی برای جلوگیری از نشست کردن ساختمان و حفظ تاسیسات زیر کار، مثل لوله‌ها هست. این مرحله خود شامل متراکم کردن خاک و ماهیچه کشی (پر کردن به کمک سیمان) هست.

گام دوم: تسطیح و شیب بندی

 

 هدف از اجرای این مرحله، ایجاد تراز در سطح هست. یکی از مهم‌ترین بخش‌های اجرایی کف‌سازی ساختمان، رعایت شیب مناسب سطوح هست که در این مرحله اتفاق می‌افتد. این شیب در بخش‌هایی اهمیت بیشتری داره که امکان جاری شدن آب وجود دارد.

 

گام سوم: روسازی

 

از کارهایی که ممکن است قبل از کف سازی انجام شود:

عبور لوله کشی آب از کف ساختمان

عبور خرطوم و سیم کشی برق از کف

برای کف‌سازی ساختمان باتوجه به محیط و سلیقه‌ی شما مصالح استفاده می‌شود. کف‌سازی باید همسو با دکوراسیون داخلی ساختمان انجام پذیرد و از رنگ‌های استفاده شود که ترکیب رنگی خانه را تکمیل کند. برای کف‌سازی از ماسه، بتن، شن، فوم بتن، بلوکاژ، سیمان، قیر، گونی، عایق رطوبتی و کاشی استفاده می‌شود. همچنین برای پوشش سطح انواع کف‌سازی مدرن از مصالح زیر استفاده می‌شود:

کف‌سازی با موزاییک

کف‌سازی با سنگ

کف‌سازی با سرامیک

کف‌سازی با پارکت و لمینت

کف‌سازی ساختمان با پوکه

مرحله ششم:اجرای سقف کاذب

 

اجرای نبشی تراز

به وسیله ریسمان رنگ پاش، خط تراز سقف کاذب بر روی دیوار پیرامونی قرار گرفته مشخص می شود. نبشی تراز در جای خود به وسیله یک عامل اتصال مناسب و در فاصله های مشخص به دیوار زمینه وصل می شود.

اجرای آویزها


با ریسمان رنگپاش، جای اصلی اجرای آویزها بر روی سقف اصلی صورت می گیرد. به وسیله یک عامل اصلی در اتصال، آویزها در فاصله هایی به اندازه حداکثر ۱۲۰ سانتیمتر به سقف اصلی اتصال پیدا می کنند. برای همین منظور و با توجه به نوع شرایط سقف اصلی، می توان از مهارچکشی و یا مهارهای مخصوص عضوهای توخالی استفاده کرد. مهارچکشی برای سقف هاب بتنی و مهارهای ویژه برای بلوک های سقفی سیمانی و یا سفالی در تیرچه بلوک مورد استفاده قرار می گیرد.

مرحله هفتم: اجرای سنگ راه پله

برای مشاهده مقالات تخصصی در مورد ترفندهای کاربردی نرم افزار MSP و PRIMAVERA کلیک کنید.

برای مشاهده مقالات تخصصی مهندسی صنایع، ظرفیت سنجی خطوط تولید و مطالعات کارسنجی  کلیک کنید.

برای مشاهده مقالات تخصصی در مورد مباحث متره برآورد  کلیک کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × سه =